Napredovanie v párovom tanci
DANsE Blog
Ako to funguje s napredovaním v tanci? Občas máme pocit, že napriek tomu, že sa vzdelávame a viac trénujeme, tak náš tanec sa zhoršuje. Je to normálny proces…
Keď sa rozhodneme navštevovať akýkoľvek kurz tanca, zámer môže byť na začiatku rôzny. Niekto sa chce naučiť tancovať, niekto má vášeň pre konkrétny tanec, niekto sa chce len socializovať. Po nejakom čase sa môže zámer zmeniť (alebo aj nemusí), prípadne zistíme, že toto nie je to, čo hľadáme a skúsime niečo iné.
Ak sa však rozhodneme pokračovať a zistíme, že sa chceme zlepšovať a posúvať ďalej, časom narazíme na rôzne prekážky, ktoré pri svojom progrese budeme musieť prekonávať. Rovnako ako každá iná činnosť v živote, v ktorej sa chceme zdokonaľovať, aj tanec má svoje “pravidlá”, ktoré musia byť dodržané, aby mohol nastať pokrok.
Povedzme, že sa na prvom, pripadne druhom kurze naučíme základné princípy, postavenie tela, základy prenosu váhy a pár krokov. Tu sa treba zamyslieť nad tým, čo to znamená NAUČÍME?
Lektor nám poskytne informáciu, ktorú vysvetlí najlepšie ako vie. My tú informáciu prijmeme a pochopíme ju podľa seba. Informáciu vyskúšame a uspokojíme sa, že začala akosi fungovať (toto sa deje často). Alebo druhý model je, že nám začnú chodiť doplnkové otázky, lebo nám tam niečo nehrá. V rámci hodiny to s lektorom vyladíme a začína nám tanec lepšie fungovať. Povedzme, že sme vo fáze že sme pochopili informáciu.
A tu prichádza tretí a veľmi dôležitý krok. Dostal som informáciu, pochopil som ju a teraz ju potrebujem natrénovať. Toto je najdôležitejšia fáza, ktorú tak radi preskakujeme. 🙂 Veď v tom základe to funguje aj bez toho, tak poďme rovno ďalej.
Príde pokročilejší kurz, kde už budú zaujímavejšie prvky, ktorými určite zapôsobíme na okolie. Hurááá… Zo začiatku budeme mať možno dokonca pocit, že to je stále ľahké a všetko funguje. Ale v skutočnosti to už nemusí byť komfortné tancovanie pre oboch v páre. Muži často v tomto bode začínajú zapájať veľa sily, aby si “presadili” to, čo chcú a partnerku doslova natlačia do figúry, ktorú chcú zatancovať. Ženy sa na partnera zavesia a nechajú ho nech ich odnesie do čoho chce, prípadne už vedia čo bude nasledovať a dokončia si to samé, čím vytvoria chaos. Tých modelových situácií môže byť samozrejme viac
Tu je presne tá zlomová fáza, kedy sa musíme rozhodnúť AKO budeme pokračovať. Či nám to stačí a budeme sa snažiť na tejto úrovni tancovať po zvyšok života (je pravdepodobné, že tanec s nami bude nekomfortný a niektorí ľudia ho možno časom začnú odmietať), alebo sa rozhodneme, že svoj tanec chceme posunúť ďalej.
Back to basic
Začneme sa pýtať, prečo mi tanec nefunguje tak, aby to bolo príjemné a čo môžem spraviť pre to, aby to bolo lepšie. Odpoveď je jednoduchá.
Moje telo nie je na to pripravené. Základný krok nie je o kroku. Je o charaktere tanca, technike prevedenia a princípoch, na ktorých je tanec založený. Vďaka správnemu prevedeniu môže byť jednoduchý. Všetky zložitejšie figúry a kombinácie sú založené na základnom kroku. A aj keď sme na začiatku pochopili ako funguje, neznamená to, že naše telo ho už dokáže zatancovať. Preto ho potrebujeme natrénovať.
Na začiatku bol náš progres rýchly. Na krivke postupu to vyzeralo asi takto.
Lenže tu sme dosiahli svoj vrchol v momentálnej pripravenosti nášho tela. Aby sme ho mohli posunúť ďalej, potrebujeme začať zapracovávať a trénovať informácie, ktoré sme predtým dostali a pochopili. Naše telo nezačne hneď fungovať podľa našich predstáv, pretože potrebuje čas, aby sa informácia dostala do svalovej pamäte. Často máme množstvo návykov prípadne zlozvykov zo života alebo iných tancov, ktoré musíme odstrániť alebo preučiť. Prípadne naučiť telo ako prepnúť.
Prichadza obdobie “zhoršovania” a z toho zažijeme frustráciu. V skutočnosti to je obdobie zlepšovania. Len si potrebujeme dopriať čas, aby sa naše telo preskladalo. Naša krivka sa uberá nasledovne.
Naše telo sa pomaly vypracováva na novú úroveň, začína odpovedať na pohyby, ktoré trénujeme, zrazu príde zlom a príde takzvaný AHA moment.
Ježiš, takto to má byť? Bum. Naša krivka spraví “nečakaný” zvrat.
Naše telo je teraz pripravené na zložitejšie veci a môžeme sa posúvať ďalej. Teraz už progres bude o niečo pomalší, ale o to vedomejší.
Až kým sa tento cyklus znova nezopakuje. 😀
Základný krok a pohyb s ním spojený sa dá naozaj zdokonaľovať stále. Vždy je na čom pracovať a vždy sa môžeme k nemu vracať.
- Ak nám nefunguje základné postavenie tela, stagnujeme.
- Ak si nedokážeme uvedomovať prenos váhy, stagnujeme.
- Ak nefunguje základný rám pre vedenie a nasledovanie, stagnujeme.
- Ak nám nefunguje základná technika, stagnujeme.
Naše telo potrebuje byť pripravené na zložitejšie veci, ak ich chceme komfortne a bezpečne zatancovať. Pripravíme ho na to len tréningom a systematickým opakovaním a zdokonaľovaním základu.
Myslíte si, že pri ostatných činnostiach v živote je to inak??? 🙂